GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 4061040
nr 406 1040
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Skål, fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, blommor och blad, 21 x 15 cm, signerad:”(målarsignatur av Arne Sandström) (röda studiohanden)'
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
måndag 6 februari 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg